1. Wymień cechy charakterystyczne pierwotniaków, które decydują o ich przynależności do królestwa protistów. Wymień podobieństwa i różnice między pierwotniakami, a innymi organizmami należącymi do tego królestwa.
2. Zidentyfikuj ze zdjęć lub ilustracji 5 pierwotniaków, przyporządkowując do nich nazewnictwo binominalne.
3. Wymień co najmniej 4 dowolne gromady pierwotniaków oraz przedstaw cechy charakterystyczne każdej z nich. Przyporządkuj co najmniej po jednym przykładzie organizmu do każdej z gromad i objaśnij jego znaczenie w przyrodzie.
4. Wyjaśnij, czym są pseudopodia i do czego służą.
5. Wyjaśnij, na czym polega rozmnażanie pierwotniaków. Omów, w jaki sposób pierwotniaki mogą modyfikować swoje cechy genetyczne, zwiększając oporność na niekorzystne czynniki.
6. Wyjaśnij, w jaki sposób protisty się odżywiają i oddychają.
7. Pełzakowica (ameboza) i giardioza (lamblioza) to choroby układu pokarmowego wywołujące podobne objawy. Wymień 3 cechy, które odróżniają te choroby od siebie i wyjaśnij, jak im zapobiegać.
8. Omów, czym jest leiszmanioza i wyjaśnij, w jaki sposób psy przyczyniają się do rozprzestrzeniania tej choroby.
9. Malaria to choroba, która jest przyczyną wielu zgonów w rejonie Amazonii i Afryki. Wyjaśnij, na czym polega jej zakaźność, jakie są jej główne objawy oraz jak wygląda profilaktyka i leczenie malarii.
10. Narysuj cykl życiowy pasożyta wywołującego chorobę Chagasa (trypanosomoza amerykańska) i objaśnij każdy z jego stadiów. Odpowiedz na poniższe pytania:
a. W jaki sposób ta choroba wpływa na człowieka?
b. Jaką drogą szerzy się zakażenie?
c. Na czym polega jej profilaktyka?
d. Czy istnieje sposób leczenia tej choroby?