Jak dużo szczegółów pamiętacie po przeczytaniu historii biblijnej? Często już po przeczytaniu jednego rozdziału mamy problem z zapamiętaniem imion, wydarzeń, miejsc czy innych okoliczności. Nasi tegoroczni uczestnicy konkursu The Pathfinder Bible Experience udowodnili innym, a przede wszystkim sobie, że jest możliwym, aby zapamiętać aż 95,7 % z nich. Jak to zrobili? Zobaczcie sami!
Druga edycja konkursu The Pathfinder Bible Experience rozpoczęła się jesienią 2021 roku, wówczas chęć uczestnictwa zgłosiło 8 zespołów z całej Polski. Chorągiew Południową reprezentowały zespoły Mleko i miód z Podbeskidzia oraz #niewiemcowiem ze Śląska. Chorągiew Wschodnia była reprezentowana na początkowych etapach przez zespół Ludzie z Warszawy, natomiast największą reprezentację w tym roku liczyła Chorągiew Zachodnia, w której skład wchodziły zespoły: Eliaszki, Kruki Eliasza oraz Potomkowie Rut z Wrocławia, a także Szybujące Gryfy oraz Gryfy Zachodu ze Szczecina.
Przez niemalże 6 miesięcy zespoły zagłębiały się w Boże Słowo i dokładnie, linijka po linijce studiowały treści zawarte w Księdze Rut oraz 1. Księdze Królewskiej. Nie było to jednak „suche” zakuwanie, lecz okazja do tego, aby w kreatywny, ciekawy lub bardziej uporządkowany sposób przyswajać wiedzę zawartą w księgach konkursowych. Ci, którzy czytali te księgi, z pewnością wiedzą jak wiele informacji kryje się w tych 26 rozdziałach – imiona, lata panowania, miejsca, funkcje, królowie, liczby, miesiące, ziemie i wiele, wiele więcej. Jednakże nie ostudziło to zapału zespołów, które przechodząc przez etap lokalny oraz chorągwiany dotarły do etapu krajowego.
I tak, z początkiem kwietnia (1-3.04.2022) w Zespole Szkół nr 8 we Włocławku spotkaliśmy się, aby przejść przez przedostatni etap tego biblijnego doświadczenia (z ang. Experience) i w gronie wszystkich zespołów celebrować kilkumiesięczny wysiłek włożony w przygotowania. Wydarzenie rozpoczęło się piątkowym wieczorem – po rejestracji i zakwaterowaniu w salach zjedliśmy kolację. Następnie w blasku świec mogliśmy wysłuchać gawędy dh Sebastiana, zaśpiewać i tym samym przywitać nadchodzący Sabat. Nasz pierwszy wspólny wieczór poświęciliśmy również na to, aby poznać nowych znajomych oraz dowiedzieć się więcej o tych, których już znaliśmy wcześniej, a to wszystko dzięki zespołowi #niewiemcowiem i prowadzącej gry integracyjne – dh. Paulinie.
Kolejny poranek nadszedł dość szybko, dla niektórych nawet jeszcze szybciej, gdyż jak głoszą wieści, już od godziny 6-tej na sali gimnastycznej można było spotkać pierwszych czytających Biblię i powtarzających sobie szczegóły ksiąg. W uroczyste sobotnie nabożeństwo zaangażowane były wszystkie zespoły co uczyniło je jeszcze ciekawszym i różnorodnym. W czasie jego trwania wysłuchaliśmy apelu st.pwd. Olgi, podzieliliśmy się kilkoma doświadczeniami, mogliśmy rozważać słowa, które skierował do nas dh Radek, a także wziąć udział w nietypowej szkole sobotniej – tym razem, zamiast dyskusji o postaciach z Biblii, mogliśmy podyskutować z postaciami i poszukać odpowiedzi na kilka niewygodnych pytań, jakie stawiają przed nami księgi biblijne. Całości nabożeństwa dopełniły psalmy, modlitwy i śpiew przy akompaniamencie zespołu muzycznego, a także poruszający występ dh. Julii i dh. Martyny. Po chwili wytchnienia związanej z obiadem czekał nas gwóźdź programu, czyli konkurs. Tegoroczne testowanie poprowadzili dh. Natalia oraz jeszcze-nie druh Maciej. Na początek Zespoły przedstawiły się wszystkim i w formie prozy lub wiersza zaprezentowały swoje składy. Po przypomnieniu wszystkich zasad, przygotowaniu niezbędnego sprzętu i wyrażeniu gotowości, rozpoczęliśmy odpowiadanie na 90 przygotowanych na tę okazję pytań. Pytania były zróżnicowane i wymagały zaangażowania każdego członka zespołu. Czasem po ich zadaniu było słychać westchnienia ulgi, czasem ciszę przeszywało skupienie, a czasem ciche wybuchy śmiechu związane z próbami „strzału w prawidłową odpowiedź”. W czasie przerwy konkurs umilił nam dwie gość ze studiowanej przez nas księgi królewskiej – prorok Eliasz z podarunkiem w postaci placków z oliwą.
Gdy wraz z 90. pytaniem zegar skończył odliczać czas wszyscy odetchnęli i w oczekiwaniu na wyniki, udali się na boisko lub do sal, aby na swój własny sposób odpocząć. W konkursie PBE miejsca na podium zajmują wszystkie biorące udział zespoły. I zdecydowanie każdemu zespołowi należałoby się miejsce na nim, ponieważ wykonały świetną pracę wkładając swoje siły i czas w dogłębne poznawanie historii biblijnych oraz osiągając przy tym bardzo obiecujące wyniki. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielił zespół Eliaszki z Wrocławia, osiągając tym samym I-wsze miejsce. Jury było pod wrażeniem tego, jak uczestnicy poradzili sobie z pytaniami, które padły – dlatego w ramach nagrody każdy uczestnik otrzymał bon. Zespół zwycięski został zakwalifikowany do Etapu Wydziałowego (o którym możecie przeczytać tutaj: https://zha.org.pl/sprawozdanie-z-etapu-wydzialowego-pathfinder-biblie-experience-2022/) oraz otrzymał dofinansowanie kosztów podróży do Irlandii, gdzie odbywał się ten etap. Konkurs zakończyliśmy wręczeniem dyplomów i przypinek oraz wykonaniem pamiątkowych fotografii instaxem. Ale co najważniejsze zakończyliśmy (jak również rozpoczęliśmy) go modlitwą, ponieważ naszym głównym celem przy okazji poznawania szczegółów Słowa Bożego, jest to aby za jego sprawą jeszcze lepiej poznawać jego Autora.
Nie był to jednak koniec wydarzenia, po zakończeniu Sabatu i eksperymencie poprowadzonym przez dh Marcina, aby jeszcze raz uczcić dzisiejsze sukcesy na kolację zjedliśmy własnoręcznie robione zapiekanki w rozmiarze XXL, a następnie korzystaliśmy ze swojej obecności na sportowo, planszówkowo czy kontynuując zapędy gastronomiczno-konsumpcyjne.
Poranek po wieczornych zabawach był „zaspany”, lecz ze względu na plany udało nam się wszystkim zorganizować i sprawnie posprzątać, po czym uczestniczyliśmy w porannym nabożeństwie przygotowanym przez dh Jonatana, na którym każdy z nas podzielił się tym, co odnalazł w studiowanych księgach – nabożeństwo było pełne cennych i różnorodnych myśli. Ostatnim punktem tego weekendu było wyjście do Parku Trampolin (to póki co nasza krótka tradycja 😊), gdzie przez jeszcze kilka ostatnich chwil mogliśmy spędzić czas razem.
Wierzę, że ta kilkumiesięczna przygoda wniosła coś dobrego do codziennego życia i relacji z Bogiem każdego z nas. Mam nadzieję, że spotkamy się w tym i większym gronie w kolejnych edycjach i będziemy mogli po raz kolejny dzielić się tym, co zyskujemy, dzięki studiowaniu Słowa Bożego.
Na koniec w imieniu uczestników kieruję specjalne podziękowania dla:
Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych w wieku 10-18 lat do udziału w kolejnej edycji konkursu, gdzie będziemy poznawać Ewangelię Jana! Więcej informacji pojawi się na naszej stronie z początkiem października.