Sprawozdanie z Podstawowego Kursu Kadry – Jesień 2019

W Poznaniu od 30 października do 1 listopada odbywało się niezwykłe spotkanie. Jeżeli wyobrażacie sobie szkolenie przeznaczone tylko dla zawodowców, którzy pracują z dziećmi od lat, to prawda jest zupełnie inna. Szkolenie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy zaczynają pracę z dziećmi, którzy już pracują albo planują to robić w przyszłości. To dzięki uniwersalności tego spotkania, można się tyle nauczyć.

Spotkanie odbyło się tym razem w Poznaniu a chętni mogli korzystać  z dwóch osobnych zespołów: harcerskiego i zuchowego, według potrzeb i zainteresowań. Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzili Dariusz i Anna Borowieccy oraz Paulina i Mariusz Rawińscy. Zajęcia dotyczyły pracy metodą harcerską oraz zasad jakie jako ZHA reprezentujemy.

Zapominamy, bądź nie jesteśmy często świadomi, że Związek Harcerstwa Adwentystycznego to oficjalna jednostka kościelna przeznaczona do pracy z dziećmi i młodzieżą. Niektóre omawiane zagadnienia: „Formy Pracy i techniki Harcerskie i Zuchowe”, „Dyscyplina”, „Nauczanie programu Adventurer”, „Nauczanie programu Pathfinder”, „Planowanie gry terenowej” itd.

Podczas zajęć poznaliśmy podstawy pracy na zbiórkach, zakładanie i organizację pracy w drużynie, metody pracy z dziećmi, podstawy prawa zborowego wspomagające naszą pracę oraz wiele więcej. W końcu zajęcia z dziećmi to wielka przygoda z Bogiem, w którą wyruszamy z naszymi dziećmi. Nie zabrakło również musztry, pląsów i gier zespołowych, przy których można popłakać się ze śmiechu! Zbiórka to nie tylko nauka ale przede wszystkim świetna zabawa.

Aby wziąć udział w tego typu kursie nie musisz być drużynowym czy zastępowym. Możesz przyjechać nawet jeśli nie masz jeszcze drużyny w swoim zborze. To może być pierwszy krok do czegoś niezwykłego!

Czas spędzony w Poznaniu był skarbnicą cennej wiedzy, błogosławieństwem, z którego powinien skorzystać każdy, który chce pracować dziećmi.

dh Estera Kociołek – uczestniczka szkolenia