Informacje:
Rok powstania: 1963
Miejsce powstania: Generalna Konferencja
Tłumacz: KZS
Rok zatwierdzenia w Polsce: 2023
Wymagania próby na sprawność
1. Odbijanie się od dna. Ćwicz odbicia od dna w wodzie sięgającej do szyi zanim przejdziesz na głęboką wodę. Zademonstruj odbijanie się od dna na głębokiej wodzie w odpowiednim rytmie, robiąc wdech po wynurzeniu głowy i wydech pod wodą.
2. Kontrolowanie oddechu. Stań w wodzie sięgającej do piersi i zademonstruj rytmiczne oddychanie w tempie 24 do 26 razy w ciągu dwóch minut.
3. Pływanie w miejscu. Utrzymuj się na powierzchni w ograniczonym obszarze (okrąg o średnicy 2,5 m) przez minutę.
4. Zmiana pozycji. Zmień pozycję z pływania na brzuchu przez pozycję pionową do pływania na plecach i z pływania na plecach przez pozycję pionową do pływania na brzuchu.
5. Styl grzbietowy. Przepłyń 23 metry stylem grzbietowym.
6. Kraul. Przepłyń 23 m kraulem.
7. Przepłyń 23 m z głową na powierzchni dowolnym stylem (na brzuchu, plecach lub boku) minimalizując straty energii (survival stroke).
8. Kamizelka ratunkowa. Wskocz do wody w kamizelce ratunkowej. Pokaż jak utrzymać się w pozycji na brzuchu, na plecach i pionowej w każdej wytrzymując co najmniej minutę. Użyj pływającej poduszki i pokaż prawidłową pozycję w wodzie.
9. Unoszenie się na wodzie w bezruchu. W wodzie o głębokości przekraczającej twój wzrost unoś się na wodzie przez dwie minuty (spławik, pozycja na plecach) – survival float.
10. Dowiedz się, jak radzić sobie ze skurczem w głębokiej wodzie.
11. Techniki ratunkowe. Zademonstruj pomoc z wykorzystaniem bosaka oraz z wykorzystaniem przedmiotów/ubrań.
12. Test. Skocz do głębokiej wody z brzegu/pomostu na główkę, przepłyń trzy długości ciała pod powierzchnią, wynurz się i przepłyń 20 metrów stylem grzbietowym lub kraulem.
13. Zapoznaj się z przyczynami wypadków w wodzie i w jej okolicy i metodami zapobiegania tym wypadkom.
14. Zademonstruj prawidłowo wykonane sztuczne oddychanie.
Pliki do pobrania:
Indeks (kliknij aby pobrać)