Czuwaj Maranatha!
W dniach 7-15 sierpnia 2024 r. w Stanicy harcerskiej Trzy Morgi niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego odbył się Obóz harcersko- zuchowy.
Obóz podzielony był na 4 podobozy:
Dni mijały nam w podobnym schemacie. Najważniejszymi punktami każdego dnia były nabożeństwa poranne, bloki aktywności oraz wieczorne ogniska i programy. Zarówno zuchy, jak i harcerze młodsi realizowali różne sprawności: Procarz, Makrama, Piłka nożna, Plecionki, Musztra Artystyczna. Starsi harcerze zajmowali się głównie Pionierką.
W ciągu dnia znalazł się czas wolny oraz czas na schłodzenie się w pobliskiej rzece, gdy wychodziło więcej słońca.
Zuchy miały zorganizowane zajęcia z przyrodnikiem w pobliskim lesie. Obserwowały ślady zwierząt. Następnie wykonywały odlewy z gipsu tropów zwierząt zamieszkujących polskie lasy. Innego dnia pod okiem druhny Eli (fitoterapeutki) zuchy poznały, zbierały, wąchały i smakowały rośliny z pół, lasów i terenów podmokłych. Z zebranych roślin w kotle ugotowały herbatkę. Kolejną atrakcją była całodniowa wycieczka poza obozowisko. Na trasie był Ośrodek Rehabilitacji dzikich zwierząt w Kole, Niebieskie źródła, skansen rzeki Pilicy oraz zalew Sulejowski.
Harcerze młodsi w ramach popołudniowych aktywności mieli za zadanie zbudować szałasy w lesie przy użyciu żerdzi i patyków oraz proce, potrzebne do bitwy na balony. Innego dnia budowali w obozie: bramy, płot, krzesła, śmietniki. W ramach popołudniowych aktywności odbyła się gra w Eurobiznes. Nie była to gra, którą wszyscy znają. Harcerze mieli za zadanie wymyślić usługi, dzięki którym mogli zarobić pieniądze. Uczyli się zaradności, podstaw przedsiębiorczości. W ofercie sprzedażowej były między innymi: lemoniada, tosty, gofry, masaż, wiązanie warkoczy, wafle z kajmakiem, popcorn, jabłka z czekoladą.
W podobozie harcerzy starszych chcieliśmy przekazać młodzieży praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy, posiadając na to odpowiednie certyfikaty ukończenia kursu. Pomogła nam w tym Niezależna Grupa Ratownicza R1. To nie było nasze pierwsze spotkanie z grupą. W dwa styczniowe weekendy kadra ZHA mogła się szkolić z pierwszej pomocy w Łodzi, zdobywając cenne umiejętności. Tego samego chcemy nauczyć harcerzy starszych. Nie zabrakło również umiejętności obozowych czyli pionierki.
Do zobaczenia na kolejnym obozie w roku 2025!