Informacje:
Rok powstania: 1949
Miejsce powstania: Generalna Konferencja
Tłumacz: Daniel Hubczyk
Rok zatwierdzenia w Polsce: 2012
Poziom trudności: 16+ lat
Wymagania próby na sprawność
1. Zdobądź sprawność: GWIAZDY.
2. Omów co wywołuje pozorny dzienny ruch gwiazd na niebie.
3. Wyjaśnij czym jest każdy z poniższych obiektów oraz prawidłowo rozpoznaj na niebie lub na zdjęciach przykłady każdego z nich:
a. planeta,
b. satelita,
c. kometa,
d. meteor,
e. mgławica,
f. gwiazdozbiór,
g. gwiazda stała,
h. plama słoneczna.
4. Wyjaśnij co oznaczają poniższe terminy:
a. sfera niebieska,
b. biegun niebieski,
c. równik niebieski,
d. horyzont,
e. rektascensja,
f. deklinacja,
g. tranzyt,
h. koniunkcja,
i. ekliptyka.
5. Wytłumacz główne różnice pomiędzy refraktorem, a reflektorem oraz na czym polega montaż paralaktyczny (równikowy) teleskopu.
6. Omów na jakie barwy rozszczepia się światło słoneczne, przechodząc przez pryzmat lub kroplę wody oraz w jaki sposób kolory gwiazd służą do określania ich temperatury.
7. Omów jaki jest związek pomiędzy ekliptyką, a wiosenną i jesienną równonocą oraz podaj daty zwykle kojarzone z równonocami.
8. Poznaj dwanaście gwiazdozbiorów zwanych Znakami Zodiaku. Naucz się ich nazw na pamięć i wymień je w prawidłowej kolejności. Opowiedz pokrótce historię tych gwiazdozbiorów i jakie miały znaczenie dla ludzi w starożytności.
9. Prawidłowo nazwij i wskaż gwiazdozbiory widoczne przez całą, bezchmurną noc, na nocnym niebie.
10. Wymień co najmniej pięć gwiazdozbiorów, które są widoczne na nocnym niebie w Polsce, pomiędzy zmierzchem cywilnym a północą, podczas:
a. miesięcy wiosennych,
b. miesięcy letnich,
c. miesięcy jesiennych,
d. miesięcy zimowych.
11. Określ kiedy w ciągu roku gwiazdozbiór Oriona jest najlepiej widoczny w Polsce. Prawidłowo nazwij i wskaż na nocnym niebie
co najmniej trzy najjaśniejsze gwiazdy tego gwiazdozbioru.
12. Wyjaśnij w jaki sposób litery greckiego alfabetu są stosowane do określania (nazywania) gwiazd w gwiazdozbiorach Podał co najmniej pięć przykładów.
13. Znajdź w atlasie nieba i sporządź listę co najmniej piętnastu najjaśniejszych gwiazd (o magnitudo co najwyżej +1), a następnie obserwuj przez co najmniej trzy miesiące te spośród nich, które można zobaczyć w Polsce, na nocnym niebie pomiędzy zmierzchem cywilnym a północą.
14. Przy pomocy prostego rysunku, zademonstruj względne położenie Ziemi i Księżyca podczas przypływów i odpływów.
15. Omów szczegółową, indywidualną charakterystykę planet naszego układu słonecznego oraz odpowiedz na poniższe pytania:
a. Które z planet Układu Słonecznego mogą być widoczne tylko „uzbrojonym” okiem?
b. Które dwie planety widoczne są tylko krótko przed lub tuż po zachodzie Słońca?
16. Wskaż gdzie i w jaki sposób w Biblii jest napisane na temat Oriona, Plejad i Niedźwiedzicy (“Arcturus” – w większości przekładów angielskich).
Pliki do pobrania: