Drodzy Trenerzy, na wstępie chcielibyśmy podziękować Wam za to, że podjęliście się tego niełatwego zadania prowadzenia Zespołu w konkursie Pathfinder Bible Experience. Aby wesprzeć Was w przygotowaniach, stworzyliśmy serię materiałów, które mamy nadzieję, pomogą ukończyć wyzwanie, stojące przed Waszymi dziećmi i młodzieżą.
Wam szczególnie dedykujemy poniższy materiał – Curriculum dla Trenerów, w którym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje o konkursie. Dowiecie się z niego m.in.:
Zapoznanie się z treścią Curriculum to pierwszy krok, do tego aby zacząć przygotowania Zespołu do konkursu!
Wszystkie najważniejsze terminy związane z przygotowaniami i przebiegiem konkursu znajdziesz tutaj.
Plan Czytania
Plan Czytania to narzędzie, które pomaga uczestnikom zaplanować sobie studiowanie ksiąg biblijnych wyznaczonych w tej edycji konkursu. Trzymanie się Planu, pozwala zapoznać się z treścią wszystkich 4 listów jeszcze przed etapem chorągwianym (20 lutego). Plan Czytania składa się z 4 części, po jednej dla każdej z ksiąg.
• Treść ksiąg biblijnych jest podzielona na kilka dni na podstawie tematów, które porusza dana księga. W każdym dniu należy przeczytać ok. 1-2 rozdziały studiowanej księgi.
• Po przeczytaniu tekstu uczestnik może upewnić się, czy dobrze zrozumiał tekst korzystając z pytań i zadań umieszczonych pod każdym z dni.
• Po przeczytaniu wyznaczonych fragmentów księgi, możemy odznaczyć sobie to w specjalnym kwadraciku.
Plan Czytania może być wykorzystany w samodzielnym studium, bądź studium w gronie rodziny czy przyjaciół. Jako Trenerzy możemy zasugerować uczestnikom korzystanie z Planu w ich porannych lub wieczornych nabożeństwach oraz podczas czasu duchowego na zbiórkach drużyny.
Warto pamiętać, że samo jednorazowe przeczytanie każdej z ksiąg, nie gwarantuje nam, że zapamiętamy wiele szczegółów w niej zawartych. Dlatego po przeczytaniu listu, możemy rozpocząć studium od początku lub wspólnie z zespołem brać udział w innych aktywnościach, które pomogą utrwalić poznane treści i zwrócić uwagę na co raz to nowsze detale.
Uczestnicy mogą korzystać z elektronicznej wersji Planu, jednak dużo wygodniejszą i skuteczniejszą opcją jest wydrukowanie Planu, pisemne wypełnianie go i umieszczenie go wraz z pozostałymi materiałami w jednym miejscu.
Grafik czytania:
19.12 – 2.01 List Jakuba
2.01 – 16.01 1 List Piotra
16.01 – 30.01 2 List Piotra
30.01 – 19.02 List do Hebrajczyków
Aby pobrać Plan Czytania dla Listu Jakuba, kliknij tutaj:
Aby pobrać Plan Czytania dla 1. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Plan Czytania dla 2. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Plan Czytania dla Listu do Hebrajczyków, kliknij tutaj:
Komentarz Biblijny
W zakres materiału, który należy przyswoić przed konkursem wchodzi również treść wybranych fragmentów Komentarza Biblijnego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Pytania dotyczące treści Komentarza pojawią się podczas etapu lokalnego, chorągwianego oraz krajowego. Na etapie wydziałowym najprawdopodobniej pojawią się wyłącznie pytania o treść listów.
Aby pobrać Komentarz Biblijny KADS, kliknij tutaj:
Krzyżówki
W konkursie PBE wraz z następującymi po sobie etapami, rośnie poziom trudności. Dlatego, o ile w pierwszych etapach spotkamy się z dość prostymi pytaniami, o tyle w ostatnich możemy zostać zapytani o bardzo szczegółowe informacje. Aby wspomóc uczestników w zapamiętywaniu i kojarzeniu informacji stworzyliśmy pakiet krzyżówek. Do każdego rozdziału każdej z ksiąg pojawi się jedna krzyżówka zawierająca kilkanaście haseł. Krzyżówki nakierowują uczestników na informacje, na które warto jest zwrócić uwagę i pomagają je zapamiętać. Każda krzyżówka zawiera odnośnik do wersetu biblijnego, co sugeruje nam, że odpowiedź ma dotyczyć dokładnie tego wersetu (ten sam mechanizm pojawia się również w pytaniach konkursowych). Ponadto, dzięki rozwiązywaniu krzyżówek, rozkładamy werset na czynniki pierwsze, co pomaga nam zrozumieć jaki jest jego cel i przesłanie.
Krzyżówka może być rozwiązywana:
Krzyżówkę warto jest wydrukować i umieścić w jednym miejscu wraz z pozostałymi materiałami. Będzie to dobre narzędzie do szybkiego powtórzenia sobie treści przed każdym z etapów.
Aby pobrać Krzyżówki dla Listu Jakuba, kliknij tutaj:
Aby pobrać Krzyżówki dla 1. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Krzyżówki dla 2. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Krzyżówki dla Listu do Hebrajczyków, kliknij tutaj:
Fiszki
Listy będące księgami biblijnymi to prawdziwa skarbnica mądrości. Dlatego warto jest znać jej fragmenty na pamięć, nie tylko w ramach przygotowań do konkursu, ale również aby korzystać z nich w codziennym życiu.
Aby zapamiętać wersety biblijne możemy skorzystać z Fiszek. Fiszki to małe karteczki na których zapisujemy tekst, który chcemy zapamiętać. Uczestnicy mogą powiesić je w swoich pokojach w miejscu do którego często zaglądają albo układać z nich stosik kart, który będą przeglądać np. każdego dnia podczas śniadania i w ten sposób przyswajać ich treść.
Po kilku dniach regularnego trenowania z użyciem Fiszek, uczestnicy będą znali tekst na pamięć lub kojarzyli jego elementy, nawet znając rozdział i werset z którego pochodzą.
W Fiszkach, które dla was przygotowaliśmy znajdziecie 9 najważniejszych wersetów z każdego rozdziału każdego listu.
Aby pobrać Fiszki dla Listu Jakuba, kliknij tutaj:
Aby pobrać Fiszki dla 1. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Fiszki dla 2. Listu Piotra, kliknij tutaj:
Aby pobrać Fiszki dla Listu do Hebrajczyków, kliknij tutaj:
Gry biblijne
Kolejnym narzędziem pomocnym w przygotowaniach do konkursu jest układanie wersetów biblijnych z dostępnym wyrazów. Możecie wykorzystać tę metodę używając tradycyjnych narzędzi – kartki, nożyczek i długopisu. Ale możecie również skorzystać z gotowej, internetowej wersji. Na poniższej stronie internetowej znajdziecie zadanie, w którym należy w odpowiedniej kolejności ułożyć fragmenty biblijnych wersetów. Są to te same wersety, które znajdują się w Fiszkach.
Aby rozwiązać zadanie z Listu Jakuba, kliknij tutaj: https://wordwall.net/play/8565/497/228
Aby rozwiązać zadanie z 1. Listu Piotra, kliknij tutaj:
-1. list Piotra rozdziały 1,2,3 https://wordwall.net/play/8966/999/568
-1. list Piotra rozdziały 4,5 https://wordwall.net/play/8966/167/401
Aby rozwiązać zadanie z 2. Listu Piotra, kliknij tutaj: https://wordwall.net/play/8966/291/111
Aby rozwiązać zadanie z Listu do Hebrajczyków, kliknij tutaj:
Kurs PBE
Kurs PBE to seria 5 spotkań skierowanych do uczestników konkursu. Każde ze spotkań prowadzone jest przez „eksperta” – osobę, która dokładnie przestudiowała daną księgę. Podczas spotkań eksperci dzielą się swoją wiedzą dotyczącą pochodzenia ksiąg, tła historycznego, celu jej stworzenia i innych technicznych aspektów. Ponadto na spotkaniach przeznaczony jest czas na zadawanie pytań ekspertom oraz wspólne rozwiązywanie interaktywnych zadań. Eksperci równie chętnie zwrócą uwagę, na to co jest istotne w tej księdze oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości.
Spotkania prowadzą druhowie: Radek Bojko, Marcin Knapik, Tytus Gudzowski i Błażej Owczarek.
Każde ze spotkań trwa od 45 do 60 minut i odbywa się na platformie Zoom. Dane do połączenia się na spotkania będą publikowane w poniższym poście co najmniej tydzień przed spotkaniem.
Spotkania będą odbywały się wg poniższego grafiku:
19.12 – Wstęp do Listu Jakuba – dh Radek Bojko
2.01 – Podsumowanie Listu Jakuba – dh Radek Bojko
Wstęp do 1 Listu Piotra – dh Marcin Knapik
16.01 – Podsumowanie 1 Listu Piotra – dh Marcin Knapik
Wstęp do 2 Listu Piotra – dh Tytus Gudzowski
30.01 – Podsumowanie 2 Listu Piotra – dh Tytus Gudzowski
Wstęp do Listu do Hebrajczyków – dh Błażej Owczarek
19.02 – Podsumowanie Listu do Hebrajczyków – dh Błażej Owczarek
Jeśli po zapoznaniu z powyższymi materiałami nasunęły Ci się pytania, napisz do nas!
Dh. Patrycja Strońska,
Tel. 883 280 838, E: zha@zha.org.pl