Nadanie sztandaru Chorągwi Południowej ZHA

„Do przodu mkniemy pod skrwawionym sztandarem…” brzmią słowa znanej nam piosenki. Chorągiew Południowa może przejść od słów do czynów, gdyż oficjalnie posiada już swój własny sztandar. 5 stycznia br. druhny, druhowie i zuchy z całej Chorągwi mogli uczestniczyć we wspaniałej uroczystości nadania sztandaru, mającej miejsce w Parku Śląskim w Chorzowie. Dzień ten z pewnością zapadnie w pamięci harcerzy i zuchów, którzy byli na niej obecni. Wydarzeniu towarzyszyła niezwykła okazja obchodzonego w tym roku jubileuszu 30-lecia działalności Pathfinder w Chorągwi Południowej oraz całym kraju.

Owoc wielogodzinnej ręcznej pracy naszej siostry Beaty Haby ze zboru w Bytomiu został przekazany w ręce harcerzy, którzy od teraz z dumą mogą prezentować go na wszystkich wydarzeniach. Na sztandarze zawarta została taka sama symbolika, jaka znajduje się na naszywkach harcerzy przynależących do naszej Chorągwi. Na zdjęciach sami możecie zobaczyć jak pięknie prezentuje się sztandar w całej swojej okazałości.

Na tak uroczystych wydarzeniach muszą pojawić się jednak wspaniali goście i takich tutaj nie zabrakło. Mieliśmy zaszczyt gościć dh Komendant Krajowego Związku Harcerstwa Adwentystycznego Olgę Kulinicz, Skarbnika Diecezji Południowej Piotra Gołaszewskiego, Dyrektora Sekretariatu Ewangelizacji Diecezji Południowej Marka Kroczyka, byłych komendantów Chorągwi – Adama Kasprzaka i Krzysztofa Wróblewskiego, a także innych członków kadry oraz rodziców.

Podczas uroczystości byliśmy świadkami symbolicznego przybijania gwoździ do sztandaru przez byłych komendantów. Mogliśmy również wspominać historię naszej Chorągwi oglądając stare zdjęcia, a o znaczeniu sztandaru w życiu chrześcijanina opowiedział nam nasz kapelan – Marcin Knapik. Nie zabrakło również tego, co w takich wydarzeniach najważniejsze, czyli wspólnej modlitwy. Na koniec części oficjalnej mogliśmy wszyscy zajadać się tortem.

Następnym punktem tego dnia była świetna gra terenowa zorganizowana przez druha Krzysztofa Wróblewskiego na terenie Parku Śląskiego, podczas której zintegrowaliśmy nieco bardziej naszych harcerzy, a zakończyliśmy ją przejażdżką słynną „Elką”, czyli kolejką gondolową rozciągającą się wzdłuż całego Parku. 

Uroczystość nadania sztandaru nie była jednak tego dnia jedyną okazją do świętowania. Odbyło się również oficjalnie przekazanie funkcji Komendanta Chorągwi Południowej druhowi Sebastianowi Ganczarczykowi przez pełniącą do tej pory tę funkcję druhnę Sandrę Początek. Warto nadmienić, że w zasadzie cała impreza tamtego dnia była zaskoczeniem dla dh Sebastiana, który do samego końca nie miał pojęcia o organizowanym wydarzeniu. Zorganizowaliśmy dla niego parę niespodzianek, w tym rozbijanie piniaty. Po wspólnym zdjęciu rozjechaliśmy się do naszych domów.

Za spędzony wspólnie czas serdecznie Bogu dziękujemy i życzymy Chorągwi Południowej wszystkiego najlepszego, a nowemu komendantowi Bożego prowadzenia.
Czuwaj Maranatha!