Sprawozdanie ze Zjazdu Drużyn SACRUM

W dniach 8-11 lutego 2018 r. spotkaliśmy się w Lublinie na zjeździe drużyn pod hasłem SACRUM. Jego tematem przewodnim była starotestamentowa świątynia – jej budowa, historia, a przede wszystkim jej symboliczne znaczenie dla nas teraz.

Czwartek

Drużyny z całej Polski zjechały się do Lublina już w czwartek 8-go lutego. Po rejestracji i zakwaterowaniu w poszczególnych salach nastał czas na prezentację drużyn przeplataną śpiewaniem  harcerskich i chrześcijańskich piosenek. W czwartkowy wieczór drużyny spotkały się na pierwszym nabożeństwie, po którym nastąpiło wspólne spotkanie dwóch podobozów i każda drużyna mogła się przedstawić i zaprezentować krótki program. Drużyny prezentowały się na różne sposoby. Były między innymi piosenki, pląsy, film, quiz, przedstawienie, a przede wszystkich dużo śmiechu. Gdy wszystkie drużyny skończyły, nastał czas na integrację, którą prowadziła dh. Paulina Dzięgielewska. Był to wesoły czas gdzie mogliśmy zapoznać harcerzy z innych drużyn.

Piątek

Rano nastąpiło uroczyste rozpoczęcie zjazdu, w którym uczestniczyli harcerze oraz zuchy. Wciągnięto flagi, zaśpiewano hymny, przedstawiono wszystkie osoby funkcyjne i płynnie zaczęto nabożeństwo. Następnie zaczęły się przygotowania do wyjścia ze szkoły. Autobusami przetransportowano nas nad Zalew Zemborzycki, gdzie najdzielniejsi śmiałkowie podjęli wyzwanie morsowania w tutejszych wodach. Zarówno harcerze jak i zuchy wykazali się niezwykłym hartem ducha oraz silną wolną, aby zanurzyć się w wodzie o temp. 0⁰C. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyli przedstawiciele Klubu Morsów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem w wodzie jak i na lądzie. Szerszy reportaż znajdziecie w lokalnej prasie: http://www.kurierlubelski.pl/styl-zycia/a/mlodzi-adepci-morsowania-przeszli-chrzest-nad-zalewem-zemborzyckim-zdjecia-wideo,12920940/  .
Po tej jakże niecodziennej przygodzie wróciliśmy do szkoły, gdzie czekał już na nas ciepły posiłek. Piątkowe popołudnie jednym minęło leniwie z uwagi na czas wolny, a inni wykorzystali ten czas na zwiedzanie miasta. W tym czasie były też przygotowane zajęcia dla Roversów, którzy chcieli zdobyć sprawność Obóz Zimowy. Na rozpoczęcie sabatu dh Komendant Marek Micyk opowiedział nam historię związaną z łyżworolkami, które nam zaprezentował oraz swoje umiejętności z jazdy. Podczas śpiewu akompaniował nam zespół pełen instrumentów. Składał się on m. in. Z akordeonu, skrzypiec, fletu poprzecznego, różnych gitar, cajon oraz keybordu. Po kolacji nastąpiła ciekawa rzecz – a mianowicie wielka uczta połączona z nauką tańca żydowskiego. Specjalna grupa przygotowała dla nas program, w którym licznie wzięliśmy udział.

Sobota

Na sobotnie nabożeństwo harcerze jak i zuchy przybyli w mundurach słuchając słowa, dzieląc się doświadczeniami jak i śpiewając pieśni na chwałę naszego Pana. Po obiedzie harcerze ruszyli na grę miejską po Lublinie. W trakcie trasy mieliśmy okazję odwiedzić ciekawe miejsca, takie jak rynek na starym mieście, zamek, czy żydowską synagogę. Miejscem docelowym była Synagoga Chewra Nosim, gdzie mogliśmy odnaleźć elementy znajdujące się również w starotestamentowej świątyni, a także zobaczyć zwoje Tory. Wieczorem uczestniczyliśmy w kolejnym spotkaniu z arcykapłanem, który tym razem przybliżył nam zagadnienie oczyszczania z grzechu. Wieczorem nastał czas długo wyczekiwany przez harcerzy, a mianowicie konkurs Pathfinder Bible Experience. Był to konkurs z wiedzy o świątyni, w którym uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe 10-15 lat oraz 16+. Konkurs budził wiele emocji jak to zwykle bywa, gdy trzeba odpowiadać na pytania. Tym razem drużyny nie rywalizowały między sobą, lecz każda sprawdzała swój poziom wiedzy. Było to możliwe dzięki temu, że każdy, kto przekroczył dany próg punktowy otrzymywał dane miejsce i w ten sposób wszystkie drużyny mogły zająć pierwsze miejsce w konkursie J Po ciszy nocnej dla najstarszych, czyli grupy 16+ zorganizowano grę nocną, która mieściła się na starym żydowskim cmentarzu. Spokojnie wszyscy wrócili cali ;) Poza szkołą natomiast nocowali w namiotach śmiałkowie, którzy zdobywali sprawność obóz zimowy.

Niedziela

Niedziela dla wielu rozpoczęła się przygotowaniami do powrotu do domu. Rano odbyło się ostatnie nabożeństwo na temat świątyni, a po nim uroczyste zakończenie zjazdu. Rano nastąpiło uroczyste zakończenie zjazdu z wręczeniem nagród i dyplomów, a następnie już pakowanie i sprzątanie szkoły. Czas szybko mija szczególnie w dobrym towarzystwie, dlatego ten zjazd też musiał dopiec końca. Czekamy niecierpliwie na kolejne harcerskie spotkania na biwakach i obozie oraz na kolejny Ogólnopolski Zjazd – we Wrocławiu!

 

Dh. Aleksandra Stasiak i Magda Sulej