Informacje:
Rok powstania: 1929
Miejsce powstania: Generalna Konferencja
Opracowanie po polsku: Grupa ds. sprawności
Rok zatwierdzenia w Polsce: 2020
Poziom trudności: 10-11 lat
Wymagania próby na sprawność
1. Wyjaśnij i przeprowadź doświadczenie, za pomocą którego zaprezentujesz zjawisko oddziaływania elektrostatycznego – przyciągającego i odpychającego.
2. Wyjaśnij różnicę pomiędzy stałym i zmiennym prądem oraz zademonstruj użycie obu rodzajów prądu. Podaj metodę, za pomocą której można stwierdzić, jaki prąd płynie w danym obwodzie elektrycznym.
3. Zbuduj prosty układ elektroniczny łącząc szeregowo łącząc odbiornik (np. brzęczyk, dzwonek, żarówkę) z baterią, wykorzystując przełącznik.
4. Zbuduj prosty silnik elektryczny z gotowego zestawu lub rozbierz na części posiadany silnik. Opisz wszystkie części silnika oraz wyjaśnij, na jakiej zasadzie pracuje.
5. Zbuduj prostą baterię.
6. Zademonstruj, jak poprawnie wymienić bezpieczniki lub zresetować wyłączniki. Pokaż, jak bezpiecznie połączyć przewody elektryczne.
7. Zademonstruj, jak pomóc osobie mającej kontakt z przewodem elektrycznym pod napięciem. Zapoznaj się z zasadami udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej po porażeniu prądem.
8. Wykonaj prosty schemat systemu oświetlenia w samochodzie.
9. Wykonaj schemat instalacji elektrycznej w twoim domu przedstawiającej punkty świetlne, włączniki i gniazdka wraz z odpowiadającymi im zabezpieczeniami w skrzynce rozdzielczej.
10. Odczytaj poprawnie wskazania licznika energii elektrycznej i oblicz rachunek za prąd według stawki w twoim miejscu zamieszkania.
Pliki do pobrania: